Pianino
Naukę gry na instrumencie rozpoczynamy w naszym przedszkolu już pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia Przedszkolaka. Decyzję, o wyborze instrumentu oraz momentu, od którego dziecko zaczyna naukę podejmują rodzice. Jestem gorącym zwolennikiem podarowania muzyki od najwcześniejszych lat dziecka w oparciu o solowy instrument taki jak skrzypce czy pianino.
W ciągu dnia dzieci uczestniczą w zajęciach muzycznych ogólnych, czyli rytmice podczas której ma już miejsce indywidualne umuzykalnianie poprzez grupę (rytmika klasyczna z emisją głosu jak również zajęcia wg Teorii Uczenia się Edwina E. Gordona), co ułatwia mi później kontakt z uczniem w czasie nauki gry na wybranym instrumencie.
Optymalnym wariantem w prowadzeniu lekcji gry na instrumencie w wieku przedszkolnym jest obecność rodziców podczas zajęć, bo dziecko odczuwa tę obecność całym sobą jako wsparcie, choć mogłoby się wydawać, że tego po nim nie widać. Kolejnym pozytywem jest możliwość powtarzania zadanych ćwiczeń-utworków w domu razem z Mamą i Tatą co jest niedoścignionym wręcz ideałem. Dziecko widzi, że moja Mama gra!, Tata gra!, bądź może pomóc poukładać paluszki na smyczku, choć te nieprzerwanie się zsuwają. Dzieci też odczuwają ogromną dumę z kolejnych postępów zauważanych również przez rodzica. Tym bardziej zachęcam rodziców do uczestniczenia w lekcjach, chociażby sporadycznie.
Lekcje indywidualne staram się przeprowadzić między godziną 13.30 a 16.15. Ten przedział godzinowy zapewnia mi optymalne skupienie uwagi dziecka. Przed godziną 15 - grupa trzy i czterolatków, po godzinie 15- pięciolatki i sześciolatki. Zajęcia mają miejsce raz w tygodniu po 15 minut (trzylatki, czterolatki) i dwa razy w tygodniu w grupach starszych (pięciolatki, sześciolatki).
W nauce gry na pianinie rozpoczynam od słynnych melodii z podręcznika pt. "Krasnoludki grają na fortepianie" Prof. Marii Grzebalskiej, a na skrzypcach z książki "Skrzypcowe ABC" Prof. Antoniego Cofalika.
Osiągnięcia i sukcesy naszych Przedszkolaków możecie Państwo sami ocenić oglądając ich własne występy w naszym przedszkolu zarejestrowane (za zgodą Rodziców) podczas lekcji czy koncertów okazjonalnych, które odbywają się cztery razy w roku: Popołudnie z Poezją Jesienną, Jasełka (w repertuarze Kolędy), Dzień Babci i Dziadka oraz Dzień Mamy i Taty. Na zakończenie Roku Przedszkolnego Dzieci przygotowują Bajkę Muzyczną, Mini-Operę, bądź Musical.
Muzyczna Przedszkolandia
Znajdź nas na Facbooku